środa, 17 kwietnia 2013

KORPIKLAANI - 13.04.2013 - Manala European Tour 2013,Warszawa, Progresja

Korpiklaani (fin. „Leśny Klan”) - zespół folk metalowy z Finlandii (Lahti).

Pierwotnie nazwa zespołu brzmiała Shaman, pod którą nagrał dwa albumy; w 2003 roku zamieniona na Korpiklaani (brazylijski zespół o nazwie Shaman wygrał sprawę o prawa autorskie). Zmiana nazwy pomocna była jednak też do zaznaczenia zmiany kierunku muzycznego, jaką obrał zespół. Główną różnicą było wprowadzenie angielskich i fińskich tekstów piosenek oraz przeniesienie ciężaru muzyki z folku na metal.

Ich pierwszy album „Spirit of the Forest” wydany w 2003 roku, to entuzjastycznie przyjęta mieszanka metalu, folku i fińskiej „humppy” - porywającej do tańca skocznej melodii.

Przy nagrywaniu kolejnej płyty („Voice of Wilderness”) do zespołu dołączył drugi gitarzysta - Cane i akordeonista Juho. Już po jej nagraniu z zespołu z powodu służby wojskowej odszedł Arto Tissari, zastąpiony później przez Jarkko Aaltonena. W podobnym czasie Korpiklaani z powodów osobistych opuścili również Ali Määttä i Toni „Honka” Honkanen.

Korpiklaani tworzy muzykę kładącą szczególny nacisk na klimat, przez fuzję folkowo-metalowego brzmienia ozdobionego nutką szamańsko-pogańskiej tajemnicy.
 

Obecni członkowie zespołu:
Jonne Järvelä – gitara elektryczna, wokal (od 2003)
Jarkko Aaltonen – gitara basowa (od 2006)
Kalle „Cane” Savijärvi – gitara elektryczna (od 2005)
Matti „Matson” Johansson – perkusja (od 2005)
Jaakko „Hittavainen” Lemmetty - skrzypce, jouhikko, flet i dudy (od 2003)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz