poniedziałek, 22 lipca 2013

Radio Trip: Uri Wertheim, Ofer Tal 04-07-2013 Cheder Café, Kraków

Israeli Groove Connection: Izraelski psychodeliczny funk - od korzeni po dzień dzisiejszy.
 
Radio Trip, czyli Uri Wertheim i Ofer Tal z Tel Awiwu, podczas serii słuchowisk Israeli Groove Connection zabrali Nas w winylową podróż przez meandry izraelskiej muzyki XX i XXI wieku – od żydowsko-arabskiego folku lat 50-tych, aż po współczesny psychodeliczny funk.

Była to opowieść o tworzonej przez Izraelczyków muzyce, łączącej bliskowschodnie melodie z rockiem, jazzem i psychodelicznym funkiem.
Od 1890 roku w kamienicy przy ulicy Józefa 36, dokładnie tu gdzie znajduje się dziś Cheder Cafe, istniał żydowski dom modlitwy Chewra Ner Tamid (Bractwa Wiecznego Światła). Zniszczona w trakcie wojny, nigdy już nie powróciła do swojej pierwotnej roli. Zniszczone zostały dawne ślady religijno-społecznego wykorzystania tej przestrzeni – miejsca modlitwy i spotkań społeczności żydowskiej Kazimierza. W roku 2008 Festiwal Kultury Żydowskiej, po odrestaurowaniu i stworzeniu przestrzeni na nowo, otworzył podwoje Chederu, organizując spotkania, warsztaty oraz wykłady, nawiązując tym samym do pierwotnego znaczenia Chederu jako elementarnej szkoły żydowskiej. W lutym 2009 ubiegłego roku Cheder stał się powszechnie otwartą kawiarnią. Od tamtej pory istnieje jako Cheder Cafe - miejsce spotkań przy izraelskiej kawie parzonej w findżanie i marokańskiej herbacie.

Otwarcie Cheder Cafe świętowaliśmy koncertem tunezyjskiego zespołu Amine & Hamza – czyli duetu wirtuozów oud i kanoun z Tunisu. Ten pierwszy koncert miał znaczenie symboliczne. Cheder jako miejsce  związane z kulturą żydowską otworzył koncert muzyki arabskiej, gdyż ideą Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz Cheder Cafe nie jest dzielenie, lecz łączenie, poszukiwanie porozumienia i wzajemnego szacunku.

Cheder Cafe jest miejscem spotkań Żydów i Polaków, mieszkańców Krakowa i turystów z całego świata. Jako kawiarnia z wyjątkowym menu, miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych: koncertów, wykładów, spotkań oraz warsztatów, czytelnia z bogatym księgozbiorem, Cheder Cafe jest jedynym takim miejscem w Krakowie. Łącząc bogatą tradycję Żydów aszkenazyjskich jest miejscem spotkań z nowoczesną kulturą Żydów z całego świata, w awangardowej i postępowej odsłonie.
 


Podczas festiwalu, po uliczkach KAZIMIERZA chodzą gwiazdy występujące potem na scenach zarówno klubowych, w synagodze i na głównej scenie podczas Szalom na Szerokiej. Nie jest to typowe dla innych festiwali aby móc wypić kawę z muzykami, porozmawiać o ich tworczości czy po prostu być w ich towarzystwie ot tak, zwyczajnie jak z nowymi znajomymi . Taki jest FKŻ z roku na rok coraz bardziej doświadczony lecz nie zmanierowany . 
Zapraszam sympatyków dobrej muzyki i ciekawych doznań do mojej galerii na zakosztowanie orientalnych smaków przyprawionych na krakowską modłę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz