piątek, 25 lipca 2014

Neta Elkayam "Howa Jani" - Szalom na Szerokiej - 05.07.2014, Kraków


NETA ELKAYAM (IZRAEL): HOWA JANI


Neta Elkayam i jej zespół są wśród młodego pokolenia Izraelczyków jednymi z pionierów odrodzenia muzyki marokańskiej w Izraelu. Z ogromnym szacunkiem dla tradycji, pozostają wierni sobie tworząc link pomiędzy przeszłością a światem współczesnej muzyki. Jako potomkowie Żydów z Magrebu, od dzieciństwa otoczeni muzyką marokańską, kontynuują tę wielowiekową tradycję, nadając jej nowe brzmienie.
Na projekt 'Howa Jani', zainspirowany archiwalnymi nagraniami i starymi płytami, składają się autorskie aranżacje tradycyjnych pieśni marokańskich, jak również oryginalne kompozycje Nety i jej partnera Amita. To projekt, w którym ekstatyczne rytmy łączą się z nostalgicznymi melodiami z Magrebu, a klasyczne brzmienie ze współczesną wrażliwością muzyczną.

Neta Elkayam (wokal), 
Amit Hai Cohen (fortepian), 
Elad Levi (skrzypce), 
Netanel Ben Shitrit (darbuka), 
Moshe Bakhar (oud),
Gal Maestro (kontrabas), 
Meir Amar (instrument perkusyjne)



Daniel Zamir Quartet - 24 Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie



Daniel Zamir Quartet (Izrael): Saxophonist on the Roof

Kto z Państwa nie potrafi zanucić CHOCIAŻBY pierwszych taktów najpopularniejszej piosenki z kultowego musicalu „Skrzypek na dachu”, skomponowanego przez Jerry’ego Bocka: „Gdybym był bogaczem…”? Popularność musicalu i jego wpływ na postrzeganie kultury żydowskiej uczyniły ze „Skrzypka na dachu” jeden z najważniejszych musicali w historii, ale też kamień milowy w kształtowaniu współczesnego postrzegania żydostwa. Z tą ikoną popkultury mierzy się Daniel Zamir, jeden z najważniejszych saksofonistów jazzowych w Izraelu. Razem ze swoim fenomenalnym kwartetem gościł w Krakowie z najnowszym projektem, w którym popularne piosenki ze „Skrzypka na dachu” zabrzmiały w autorskich jazzowych aranżacjach, z bliskowschodnimi elementami.
„Saxophonist on the Roof” uznano za niedościgniony wzór twórczej interpretacji tradycji.

Daniel Zamir (saksofon, wokal),
Nitai Hershkowitz (fortepian), 
Gilad Abro (kontrabas), 
Amir Bresler (perkusja), 
Barak Weiss (dyrektor muzyczny)